Organizing Committee

General Co-Chairs

Prosper Chemouil

Prosper Chemouil
(Orange Labs, France)

Edmundo Monteiro

Edmundo Monteiro
(University of Coimbra, Portugal)



TPC Co-Chairs

Marinos Charalambides

Marinos Charalambides
(UCL, UK)

Edmundo Madeira

Edmundo Madeira
(University of Campinas, Brazil)

Paulo Simoes

Paulo Simões
(University of Coimbra, Portugal)



Keynotes/DEP Co-Chairs

Marilia Curado

Marilia Curado
(University of Coimbra, Portugal)

Olivier Festor

Olivier Festor
(TELECOM Nancy, France)



Panels Co-Chairs

Joe Betser

Joe Betser
(The Aerospace Corporation, USA)

Alex Galis

Alex Galis
(UCL, UK)



Workshops Co-Chairs

Alex Clemm

Alex Clemm
(Huawei, USA)

Imen Grida Ben Yahia

Imen Grida Ben Yahia
(Orange Labs, France)



Tutorials Co-Chairs

Shingo Ata

Shingo Ata
(Osaka University, Japan)

Michele Nogueira

Michele Nogueira
(Federal University of Parana, Brazil)



Applications/Experience Co-Chairs

Yixin Diao

Yixin Diao
(IBM, USA)

Francisco Fontes

Francisco Fontes
(Altice Labs, Portugal)

Clarissa Marquezan

Clarissa Marquezan
(Huawei, Germany)



Posters Co-Chairs

Tiago Cruz

Tiago Cruz
(University of Coimbra, Portugal)

Carol Fung

Carol Fung
(Virginia Commonwealth University, USA)



Dissertation Digest Co-Chairs

Rui Aguiar

Rui Aguiar
(University of Aveiro, Portugal)

Burkhard Stiller

Burkhard Stiller
(University of Zurich and ETH Zurich)



Demo Co-Chairs

Nadjib Aitassadi

Nadjib Ait-Saadi
(ESIEE Paris, France)

Nikos Anerousis

Nikos Anerousis
(IBM, USA)

Alberto Schaeffer-Filho

Alberto Schaeffer-Filho
(Federal University of Rio Grande do Sul, Brazil)



Young Researchers and Professionals Program Co-Chairs

Taghrid Samak

Taghrid Samak
(Google, USA)

Rolf Stadler

Rolf Stadler
(KTH, Sweden)



Student Travel Grants Co-Chairs

Filip De Turck

Filip De Turck
(Ghent University - iMinds, Belgium)

Eduardo Cerqueira

Eduardo Cerqueira
(Federal University of Pará, Brazil)



Publication Co-Chairs

Luciano Gaspary

Luciano Paschoal Gaspary
(Federal University of Rio Grande do Sul, Brazil)

Carlos Raniery

Carlos Raniery
(Federal University of Santa Maria, Brazil)

Stefano Secci

Stefano Secci
(UPMC, France)



Publicity Co-Chairs

Steven Latre

Steve Latré
(University of Antwerp – iMinds, Belgium)

Susana Sargento

Susana Sargento
(University of Aveiro, Portugal)

Kohei Shiomoto

Kohei Shiomoto
(NTT, Japan)


Merve Unvar

Merve Unuvar
(IBM, USA)

Lisandro Granville

Lisandro Zambenedetti Granville
(Federal University of Rio Grande do Sul, Brazil)



Patrons Chair

Luis M Correia

Luís M. Correia
(INOV, Portugal)

Registration Chair

Remi Badonnel

Rémi Badonnel
(TELECOM Nancy, France)



Finance Chair

Fernando Boavida

Fernando Boavida
(University of Coimbra, Portugal)

Treasurer

Bruce Worthman

Bruce Worthman
(ComSoc, USA)



Local Arrangements Co-Chairs

Nuno Laranjeiro

Nuno Laranjeiro
(University of Coimbra, PT)

Joao Vilela

João Vilela
(University of Coimbra, PT)



ComSoc Coordinator

Bridget Erlikh

Bridget Erlikh
(ComSoc, USA)



Steering Committee

Raouf Boutaba

Raouf Boutaba
(University of Waterloo, Canada)

Marcus Brunner

Marcus Brunner
(Swisscom, Switzerland)

Prosper Chemouil

Prosper Chemouil
(Orange Labs, France)


Alex Clemm

Alex Clemm
(Huawei, USA)

Olivier Festor

Olivier Festor
(TELECOM Nancy, France)

Nobuo Fujii

Nobuo Fujii
(NTT, Japan)


James Won-Ki Hong

James Won-Ki Hong
(POSTECH, Korea)

Aiko Pras

Aiko Pras
(University of Twente, The Netherlands)

Lisandro Granville

Lisandro Zambenedetti Granville
(UFRGS, Brazil)


Doug Zuckerman

Doug Zuckerman
(Vencore Labs, USA)