Program-at-a-Glance

Monday   Tuesday   Wednesday   Thursday   Friday
8:00 - 9:00
Registration
MON 8:00 - 9:00
Registration
 
8:00 - 9:00
Registration
TUE 8:00 - 9:00
Registration
 
8:00 - 9:00
Registration
WED 8:00 - 9:00
Registration
 
8:00 - 9:00
Registration
THU 8:00 - 9:00
Registration
 
8:00 - 9:00
Registration
FRI 8:00 - 9:00
Registration
9:00 - 10:30
Mini-Conference and Workshops (AnNet, QoE-Man)
MON 9:00 - 10:30
MC1: Cloud and Data Center Management I
AnNet Workshop
QoE-Man Workshop
 
9:00 - 10:30
Opening and Keynotes
TUE 9:00 - 10:30
Opening and Keynotes
Raouf Boutaba – Reliable Network Slicing: From Transport Networks to 5G
 
9:00 - 10:30
Keynotes
WED 9:00 - 10:30
Keynotes
Laurent Ciavaglia – Intent-Driven Networks: Challenges and Enablers
Nikos Anerousis – The Future of Management is Cognitive
 
9:00 - 10:30
Keynotes
THU 9:00 - 10:30
Keynotes
David Gorman – Making Blockchain Real for Business
 
9:00 - 10:30
Workshops (Dissect, 5GMan, PAPELE) and Tutorials (T-A, T-B)
FRI 9:00 - 10:30
Dissect Workshop
5GMan Workshop
PAPELE Worshop
Tutorial A: Towards programmable Mobile Networks
Tutorial B: Programming data-planes in P4, a high-level language for packet processors
10:30 - 11:00
Coffee-Break
MON 10:30 - 11:00
Coffee-Break
 
10:30 - 11:00
Coffee-Break, Exhibits & Poster Session 1
TUE 10:30 - 11:00
Coffee-Break, Exhibits & Poster Session 1
 
10:30 - 11:00
Coffee-Break, Exhibits & Poster Session 3
WED 10:30 - 11:00
Coffee-Break, Exhibits & Poster Session 3
 
10:30 - 11:00
Coffee-Break, Exhibits & Poster Session 5
THU 10:30 - 11:00
Coffee-Break, Exhibits & Poster Session 5
 
10:30 - 11:00
Coffee-Break
FRI 10:30 - 11:00
Coffee-Break
11:00 - 12:30
Mini-Conference and Workshops (AnNet, QoE-Man)
MON 11:00 - 12:30
MC2: Distributed Systems and Optimization
AnNet Workshop
QoE-Man Workshop
 
11:00 - 12:30
Technical and Experience Sessions
TUE 11:00 - 12:30
TS1: Cloud and Data Center Management I
TS2: Monitoring, Measurements and Analytics I
ES1: Software Defined Networks
 
11:00 - 12:30
Technical Session, Experience Session and Panel 3
WED 11:00 - 12:30
TS5: Content Delivery Management
ES3: Security and Network Management
Panel 3: On the Cyber Dimension of Enterprise Cloud Management
 
11:00 - 12:30
Technical, Dissertation and Special Track Sessions
THU 11:00 - 12:30
TS9: Monitoring, Measurements and Analytics II
Special Track 2: IoT Management
DS2: Distributed Strategies
 
11:00 - 12:30
Workshops (Dissect, 5GMan, PAPELE) and Tutorials (T-A, T-B)
FRI 11:00 - 12:30
Dissect Workshop
5GMan Workshop
PAPELE Worshop
Tutorial A: Towards programmable Mobile Networks
Tutorial B: Programming data-planes in P4, a high-level language for packet processors
12:30 - 14:00
Lunch
MON 12:30 - 14:00
Lunch
 
12:30 - 14:00
Lunch, Exhibits and Demo Session 1
TUE 12:30 - 14:00
Lunch, Exhibits and Demo Session 1
 
12:30 - 14:00
Lunch, Exhibits and Demo Session 2
WED 12:30 - 14:00
Lunch, Exhibits and Demo Session 2
 
12:30 - 14:00
Lunch, Exhibits and Demo Session 3
THU 12:30 - 14:00
Lunch, Exhibits and Demo Session 3
 
12:30 - 14:00
Lunch
FRI 12:30 - 14:00
Lunch
14:00 - 15:30
Mini-Conference and Workshops (AnNet, QoE-Man)
MON 14:00 - 15:30
MC3: Monitoring and Measurements
MC4: Software-defined Networking
AnNet Workshop
QoE-Man Workshop
 
14:00 - 15:30
Technical Session, Special Track Session, and Panel 1
TUE 14:00 - 15:30
TS3: Security Management
Special Track 1: Autonomic Management
Panel 1: Challenges and Issues for 5G End-to-End Slicing and its Orchestration
 
14:00 - 15:30
Technical Session, Dissertation Session, and Panel 4
WED 14:00 - 15:30
TS6: Policy and Intent-Based Management
DS1: QoS and QoE
Panel 4: Analytics for Big Data on Clouds – Hype or Reality?
 
14:00 - 15:30
Technical and Experience Sessions
THU 14:00 - 15:30
TS10: Cloud and Data Center Management II
TS11: Next-Generation Mobile and Wireless Networks
ES4: Cloud Management
 
14:00 - 15:30
Workshops (Dissect, 5GMan, PAPELE) and Tutorials (T-C, T-D)
FRI 14:00 - 15:30
Dissect Workshop
5GMan Workshop
PAPELE Worshop
T-C: The ICN Challenge from a Network & Resource Management Perspective
T-D: Powering IoT with Cloud & NFV for Cost Efficient & Agile Applications & Services Provisioning
15:30 - 16:00
Coffee-Break
MON 15:30 - 16:00
Coffee-Break
 
15:30 - 16:00
Coffee-Break, Exhibits & Poster Session 2
TUE 15:30 - 16:00
Coffee-Break, Exhibits & Poster Session 2
 
15:30 - 16:00
Coffee-Break, Exhibits & Poster Session 4
WED 15:30 - 16:00
Coffee-Break, Exhibits & Poster Session 4
 
15:30 - 16:00
Coffee-Break, Exhibits & Poster Session 5
THU 15:30 - 16:00
Coffee-Break, Exhibits & Poster Session 5
 
15:30 - 16:00
Coffee-Break
FRI 15:30 - 16:00
Coffee-Break
16:00 - 17:30
Mini-Conference and Workshops (AnNet, QoE-Man)
MON 16:00 - 17:30
MC5: Cloud and Data Center Management II
MC6: Content and Video Delivery
AnNet Workshop
QoE-Man Workshop
 
16:00 - 17:30
Technical Session, Experience Session, and Panel 2
TUE 16:00 - 17:30
TS4: Network and Functions Virtualization
ES2: Performance Measurement and Analysis
Panel 2: Challenges in Managing Fog Computing and Networking
 
16:00 - 17:30
Technical Sessions and Panel 5
WED 16:00 - 17:30
TS7: Fault Management
TS8: Software-Defined Networking
Panel 5: Cloud and Virtual Networks: are operators going to subcontract management to IT companies?
 
16:00 - 17:30
Distinguished Experts Panel, Awards & Closing
THU 16:00 - 18:15
Distinguished Experts Panel, Awards & Closing
 
16:00 - 17:30
Workshops (Dissect, 5GMan, PAPELE) and Tutorials (T-C, T-D)
FRI 16:00 - 17:30
Dissect Workshop
5GMan Workshop
PAPELE Worshop
T-C: The ICN Challenge from a Network & Resource Management Perspective
T-D: Powering IoT with Cloud & NFV for Cost Efficient & Agile Applications & Services Provisioning
18:00
Welcome Reception
MON 18:00
Welcome Reception
 
18:00
Young Researchers and Professionals Reception
TUE 18:00
Young Researchers and Professionals Reception
 
19:30
Banquet
WED 19:30
Banquet