General Co-Chairs
Prosper Chemouil
(Orange Labs, France)
Edmundo Monteiro
(University of Coimbra, Portugal)
TPC Co-Chairs
Marinos Charalambides
(UCL, UK)
Edmundo Madeira
(University of Campinas, Brazil)
Paulo Simões
(University of Coimbra, Portugal)
Keynotes/DEP Co-Chairs
Marilia Curado
(University of Coimbra, Portugal)
Olivier Festor
(TELECOM Nancy, France)
Panels Co-Chairs
Joe Betser
(The Aerospace Corporation, USA)
Alex Galis
(UCL, UK)
Workshops Co-Chairs
Alex Clemm
(Huawei, USA)
Imen Grida Ben Yahia
(Orange Labs, France)
Tutorials Co-Chairs
Shingo Ata
(Osaka University, Japan)
Michele Nogueira
(Federal University of Parana, Brazil)
Applications/Experience Co-Chairs
Yixin Diao
(IBM, USA)
Francisco Fontes
(Altice Labs, Portugal)
Clarissa Marquezan
(Huawei, Germany)
Posters Co-Chairs
Tiago Cruz
(University of Coimbra, Portugal)
Carol Fung
(Virginia Commonwealth University, USA)
Dissertation Digest Co-Chairs
Rui Aguiar
(University of Aveiro, Portugal)
Burkhard Stiller
(University of Zurich and ETH Zurich)
Demo Co-Chairs
Nadjib Ait-Saadi
(ESIEE Paris, France)
Nikos Anerousis
(IBM, USA)
Alberto Schaeffer-Filho
(Federal University of Rio Grande do Sul, Brazil)
Special Track on Autonomic Management Co-Chairs
Imen Grida Ben Yahia
(Orange Labs, France)
Noura Limam
(University of Waterloo, Canada)
Mohamed Faten Zhani
(École de Technologie Supérieure, Canada)
Special Track on Management of IoT Co-Chairs
Jorge Sá Silva
(University of Coimbra, Portugal)
António Loureiro
(Federal University of Minas Gerais, Brazil)
António Skarmeta
(University of Murcia, Spain)
Young Researchers and Professionals Program Co-Chairs
Yixin Diao
(IBM, USA)
Rolf Stadler
(KTH, Sweden)
Student Travel Grants Co-Chairs
Filip De Turck
(Ghent University - iMinds, Belgium)
Eduardo Cerqueira
(Federal University of Pará, Brazil)
Publication Co-Chairs
Luciano Paschoal Gaspary
(Federal University of Rio Grande do Sul, Brazil)
Carlos Raniery
(Federal University of Santa Maria, Brazil)
Stefano Secci
(UPMC, France)
Publicity Co-Chairs
Steve Latré
(University of Antwerp – iMinds, Belgium)
Susana Sargento
(University of Aveiro, Portugal)
Kohei Shiomoto
(NTT, Japan)
Merve Unuvar
(IBM, USA)
Lisandro Zambenedetti Granville
(Federal University of Rio Grande do Sul, Brazil)
Patrons Chair
Luís M. Correia
(INOV, Portugal)
Registration Chair
Rémi Badonnel
(TELECOM Nancy, France)
Finance Chair
Fernando Boavida
(University of Coimbra, Portugal)
Treasurer
Bruce Worthman
(ComSoc, USA)
Local Arrangements Co-Chairs
Nuno Laranjeiro
(University of Coimbra, PT)
João Vilela
(University of Coimbra, PT)
IEEE ComSoc Project Manager
Gayle Goldner
(ComSoc, USA)
Steering Committee
Raouf Boutaba
(University of Waterloo, Canada)
Marcus Brunner
(Swisscom, Switzerland)
Prosper Chemouil
(Orange Labs, France)
Alex Clemm
(Huawei, USA)
Olivier Festor
(TELECOM Nancy, France)
Nobuo Fujii
(NTT, Japan)
James Won-Ki Hong
(POSTECH, Korea)
Aiko Pras
(University of Twente, The Netherlands)
Lisandro Zambenedetti Granville
(UFRGS, Brazil)
Doug Zuckerman
(Vencore Labs, USA)